Ošetření zubních kanálků

Pokud je zubní kaz příliš hluboký a nedojde k jeho ošetření a nebo dojde k poškození zubu úrazem či přestupem infekce z pokročilé parodontitidy („parodontózy“) vznikne tzv. pulpitida – zánět zubní dřeně.

Tento zánět může probíhat buď akutně nebo chronicky. U akutního průběhu pacienti pociťují výraznou spontánní bolestivost, která se stupňuje, musí užívat analgetika. Chronická pulpitida naopak probíhá většinou v tichosti a zub pomalu „odumírá“.

V obou případech musíme zahájit endodontické ošetření zubu.

Pokud by k ošetření nedošlo, infekce by přestoupila do okolí zubu a došlo by k zánětu periodoncia se svými projevy ( otok, bolestivost, „váčky nad kořeny“).

Při endodontickém ošetření se stanoví délka kořenových kanálků. Provede se důkladné odstranění veškerých měkkých tkání z kořenového systému pomocí rotačních nástrojů. Toto mechanické opracování se doplní chemickou desinfekcí kanálků a poté se kanálek/kanálky hermeticky zaplní kořenovou výplní. Následně se zub dostaví výplňovým materiálem. V případech, kdy došlo k velké ztrátě zubu se zub vyztuží speciálním čepem a výplní a doplní overlayí či korunkou.

Po ošetření následují pravidelné rentgenologické kontroly.